Tasarım yaşamın her alanında karşımıza çıkıyor.  Eczane dizayn çalışmaları yalnızca konutlar için değil günün uzun zamanının geçirildiği bürolar için de çok ehemmiyet talep ediyor. İyi bir eczane dizaynı ile hem çalışanların hem de alıcıların alakasını canlı yakalamak olası olacaktır. Öncelikle ilaçların kumpaslı bir dizimi ve çalışanların rahat hareket edeceği alan lüzumludur. Bunun yanında da alıcıların dinlenme beklemesi için uygun alan oluşturulmalıdır.  Ana hatları ile lüzumu karşılayan fiziksel olgular bunlar ile hudutlu olsa da ferah bir civar oluşturmak ismine tasarımdan yararlanmak gerekecektir.

 

Eczane Dizaynında Renk Seçimi

Bir dekorasyonun ya da organizasyonun zaferle olması için konsept çalışması en hoş usuldür. İyi bir renk geçimi ise nitelikli bir konseptin ana elamanı olabilir. Eczane dizaynı için şık ve dikkat çekici olan renklerle konsept oluşturmak çok daha tesirli olacaktır.  Mor renginin egemen olduğu ve güçlü bir biçimde sezilmesi için beyaz ile desteklenmesi zaferle neticeler verecektir. Bir turkuaz kontrolünü hardal rengi ve kırık beyaz ile desteklemekte muhtemel olabilir. Ya da tamamen beyaz ve ekru sadeliği de seçim edebilirsiniz. Eczane dizaynında renk tercihi detayını sıçramazsanız, çok güzel bir mekân görüntüsü elde edebilirsiniz. Eczane Dizayn hizmetimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için Dizayn Tasarım Hizmetimizi inceleyebilirsiniz.

 

Eczane Dizaynında Konfor Ve Kalite

Eczane denildiğinde ilk akla gelen ilaçlardır.  Bu sebeple ilaçların bulunduğu raflarda değişiklik oluşturulmak istense de çok fazla yapılamıyor.  Saydam ve arınmış olması gerekiyor.  Fakat eczane dizaynı için tesirli bir banko ile hem müşterilerinizin ilgisini çekilebilir hem de çalışanların seri bir biçimde hizmet vermesini basitleştirebilir. Konfor ve nitelik ise bütün olarak burada devreye giriyor. Alıcıya tesirli hizmet vermek niteliği, hem alıcıya hem de çalışanlara rahat etraf sunmak ise konforu gösterecektir. Böylece hizmet sunan www.pius.com.tr buna misal olabilir, galibiyetle bir eczane dizayn çalışması en doğru biçimde yapılmış olacaktır.

Günümüzde, eczane açmak bir yana açılan eczane dizaynı ve dekoru daha çok ehemmiyetlidir. Eczanemi nerede açabilirim, zati olan eczaneleri işlevsel hale nasıl getirebilirim gibi sualleri yazımızda bulabilirsiniz. Bu anlamda profesyonel bir takım işinizi basitleştirecektir. İlk iş olarak dizaynın yaptırılacağı firmayla anlaşılır. Eczane dizaynı yapılacak yerin miktarları alınır ve mekânın 3D görüntüsü hazırlanır. 3D görüntü eşliğinde eczanenin iç hacmine, eczane dolapları, adaleye bankosu, mekânın vitrin görüntüsü, raf sistemleri, dış cephe tasarımı ve kullanılacak olan malzeme detayları netleştirilerek işe başlanır.

Kısacası eczane dizaynında mobilyaların değil, ilaçların daha çok öne çıkması gereklidir ve buna göre tasarımlar geliştirilmelidir.

 

Eczane Dizaynı için Şık ve Ferah Bir Ortam

Ferah ve şık bir eczane dizaynı olması, sergenin az yer kaplaması, güneş ışıklarının sergene erişmesini sağlamak renklerin geçimi, kapının sensörlü olması, etrafın sağlıklı olması, ilaçların sıralanmasında abecesel sıraya uygun olması, çalışanlar açısından etrafın çalışmaya uygun olması, banko tasarımının çalışanlara mekâna göre ayarlanması, aşırıdan ilaç ve mahsullerin yerleştirilmesi için bir ambarın olması, bekleme alanın bankolara yakın olması ve bankoların rahat bir biçimde görülebilir olması, 4 veya 5 bireyin rahatlıkla bekleyebileceği, hasta ve hasta yakınlarının arzlarının basitlikle karşılanabileceği bir eczane dizaynı sağlanması açısından oldukça ehemmiyetlidir.

Eczane dizaynı konut dekorasyonuna göre daha külfetlidir. Eczane dizaynında, objektiflik dominantken konut dekorasyonunda ise, bu vaziyet bütün tersidir. İnsanların sağlık kurumu etrafının sıkıntılı yapısından sonra buluştuğu ilk etraf eczanedir. Bu surattan eczanenin dizayn biçimi, insanların azıcık olsun soluk alabilmesi, günün sıkıcı tekdüzeliğinden sıyrılıp alakasının ayrılabileceği bir forma sahip olmuştur. Kumpaslı ve güzel görünüm hem sizin için hem de hastalar için ehemmiyetli bir unsurdur.  Eczane dizaynında, pratik emel ön tasarıda olurken zevk ve geçim de ön tasarıya çıkmalıdır.  Bu dekorasyonda size ve eczanede çalışan bireyler için esin kaynağı olmalıdır.

 

Eczane Dizaynında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Eczane dizaynınız sizi yansıtmalıdır. Bu yansımanın en ehemmiyetli özelliği dikkat çekici olmasıdır. Alıcının her zaman sizi seçmesi için kumpas ve sıralama dekorasyonun esasını oluşturmaktadır. Bu surattan alıcının, ilk görüş açısına giren alanların kumpaslı ve dikkat çekici olması çok ehemmiyetlidir. Misalin; vitamin içerikli ilaçların itinayla sıralı olması alıcının dikkatini sürükleyebilmektedir.

Eczane Dizaynı için Işıklandırma Önemli Bir Tercih

Işıklandırma ehemmiyetli bir seçimdir. Zira ışıklar sayesinde alıcının dikkatini belli bir alana toplayabilirsiniz. Bu ışıklandırma operasyonunu son yarıyılda popüler olan led ışıklandırmalarla destekleyebilirsiniz. Böylece eczane dizaynına çağdaş özellikler katabilirsiniz. Renk seçimlerinizde göz yormayan sarih tonları seçim edebilirsiniz.

Eczane Dizaynı Dekorasyon İlkeleri

Eczane dizaynını ve renk tercihi mevzuları üzerine eğildiniz zaman iki istikametli bir biçimde düşünmeniz gerekiyor: Eczaneyi bir iş yeri olarak ele aldığınızda, eczane dizaynında çalışanlarınızın motivasyonunu ve iş faydalılığını yükselttirecek renk ve tasarımların kullanılmasının çok ehemmiyetli olduğunu görüyoruz. Öbür taraftan baktığımızdaysa, eczaneler özellikle gününü sağlık kurumunda geçirmiş, hasta ve bitkin alıcıların hizmet almak için geldikleri yerler olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden de onların psikolojileri ve algıları üzerinde pozitif tesir yaratabilecek tasarımlara ve renklere olan gereksinim kendini burada gösteriyor.

Eczane Dizaynı Düzen Seçenekleri

Eczanelerde aynı anda pek çok ilaç sergilendiği için oldukça kumpaslı olmaları ehemmiyetlidir. Bunun için genelde pek çok dolaplı dekorasyonlar seçim edilir. Ancak burada eczane dolapları ile alakalı yapı da ehemmiyetlidir. Eczane dizaynı için çok geniş büyük ve kullanışsız dolaplar yerine daha minimal planlanmış çokça ürün alan fonksiyonel dolaplar seçim edilmeli. Özellikle birbirinin üstünden kayan dolaplar oldukça az yer yakalayıp fazla ürün almaları sebebiyle çok işlevlidir. Ehemmiyetli bir kısımda soğuk zincirle taşınan ve dağıtılan ilaçlar, zira bunlar için banal dolaplar değil özel soğutuculu dolaplara gereksinim vardır.

 

Eczane dizayn ve görüntüsünün alıcı memnuniyetine olduğu kadar şık ve çağdaş bir mekan tasarımı içinde ehemmiyeti büyüktür. Bankoların uygun biçimde ışıklandırmasının yapılması çok ehemmiyetlidir. Civarın ferah görünmesinin yanı gizeme eczaneye gelen alıcıların kendilerini daha rahat bir etrafta sezmeleri ve çalışanlar ile daha iyi irtibatta bulunabilmeleri bu biçimde daha sıhhatli bir biçimde sağlanacaktır. Rafların değişik ilaç ebatlarına uygun olacak biçimde dizayn edilmesi de kullanım mevzusunda büyük basitlikler sağlayacaktır. Bankoların ise tasarım içerisinde kullanışlı bir biçimde yerleştirilmesi lüzumludur.

//pius.com.tr/wp-content/uploads/2019/08/logo2.png