Tasarım yaşamın her alanında karşımıza çıkıyor.  Eczane dizayn çalışmaları yalnızca konutlar için değil günün uzun zamanının geçirildiği bürolar için de çok ehemmiyet talep ediyor. İyi bir eczane dizaynı ile hem çalışanların hem de alıcıların alakasını canlı yakalamak olası olacaktır. Öncelikle ilaçların kumpaslı bir dizimi ve çalışanların rahat hareket edeceği alan lüzumludur. Bunun yanında da alıcıların dinlenme beklemesi için uygun alan oluşturulmalıdır.  Ana hatları ile lüzumu karşılayan fiziksel olgular bunlar ile hudutlu olsa da ferah bir civar oluşturmak ismine tasarımdan yararlanmak gerekecektir.

 

Eczane Dizaynında Renk Seçimi

Bir dekorasyonun ya da organizasyonun zaferle olması için konsept çalışması en hoş usuldür. İyi bir renk geçimi ise nitelikli bir konseptin ana elamanı olabilir. Eczane dizaynı için şık ve dikkat çekici olan renklerle konsept oluşturmak çok daha tesirli olacaktır.  Mor renginin egemen olduğu ve güçlü bir biçimde sezilmesi için beyaz ile desteklenmesi zaferle neticeler verecektir. Bir turkuaz kontrolünü hardal rengi ve kırık beyaz ile desteklemekte muhtemel olabilir. Ya da tamamen beyaz ve ekru sadeliği de seçim edebilirsiniz. Dizaynında renk tercihi detayını sıçramazsanız, çok güzel bir mekân görüntüsü elde edebilirsiniz. Eczane Dizayn hizmetimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için Dizayn Tasarım Hizmetimizi inceleyebilirsiniz.

 

Eczane Dizaynında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dizaynınız sizi yansıtmalıdır. Bu yansımanın en ehemmiyetli özelliği dikkat çekici olmasıdır. Alıcının her zaman sizi seçmesi için kumpas ve sıralama dekorasyonun esasını oluşturmaktadır. Bu surattan alıcının, ilk görüş açısına giren alanların kumpaslı ve dikkat çekici olması çok ehemmiyetlidir. Misalin; vitamin içerikli ilaçların itinayla sıralı olması alıcının dikkatini sürükleyebilmektedir.

Eczane Dizaynı Dekorasyon İlkeleri

Eczane dizaynını ve renk tercihi mevzuları üzerine eğildiniz zaman iki istikametli bir biçimde düşünmeniz gerekiyor; eczaneyi bir iş yeri olarak ele aldığınızda, eczane dizaynında çalışanlarınızın motivasyonunu ve iş faydalılığını yükselttirecek renk ve tasarımların kullanılmasının çok ehemmiyetli olduğunu görüyoruz. Öbür taraftan baktığımızdaysa, eczaneler özellikle gününü sağlık kurumunda geçirmiş, hasta ve bitkin alıcıların hizmet almak için geldikleri yerler olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden de onların psikolojileri ve algıları üzerinde pozitif tesir yaratabilecek tasarımlara ve renklere olan gereksinim kendini burada gösteriyor.

Eczane Dizaynı Düzen Seçenekleri

Eczanelerde aynı anda pek çok ilaç sergilendiği için oldukça kumpaslı olmaları ehemmiyetlidir. Bunun için genelde pek çok dolaplı dekorasyonlar seçim etmektedir. Ancak burada eczane dolapları ile alakalı yapı da ehemmiyetlidir. Eczane dizaynı için çok geniş büyük ve kullanışsız dolaplar yerine daha minimal planlamış; çokça ürün alan fonksiyonel dolaplar seçim etmeli. Özellikle birbirinin üstünden kayan dolaplar oldukça az yer yakalayıp fazla ürün almaları sebebiyle çok işlevlidir. Ehemmiyetli bir kısımda soğuk zincirle taşınan ve dağıtılan ilaçlar; zira bunlar için banal dolaplar değil özel soğutuculu dolaplara gereksinim vardır.

 

Eczane dizayn ve görüntüsünün alıcı memnuniyetine olduğu kadar şık ve çağdaş bir mekan tasarımı içinde ehemmiyeti büyüktür. Bankoların uygun biçimde ışıklandırmasının yapılması çok ehemmiyetlidir. Civarın ferah görünmesinin yanı gizeme eczaneye gelen alıcıların kendilerini daha rahat bir etrafta sezmeleri ve çalışanlar ile daha iyi irtibatta bulunabilmeleri bu biçimde daha sıhhatli bir biçimde sağlanacaktır. Rafların değişik ilaç ebatlarına uygun olacak biçimde dizayn edilmesi de kullanım mevzusunda büyük basitlikler sağlayacaktır. Bankoların ise tasarım içerisinde kullanışlı bir biçimde yerleştirilmesi lüzumludur.

//pius.com.tr/wp-content/uploads/2019/08/logo2.png