Araç giydirme son yıllarda çok popüler hale gelmiş bir uygulamadır. Genel kullanım alanı reklamcılık sektörü üzerinedir bu biçimde para kazanmak isteyen şahıslar ya da işletmeler alakalı taşıtlarına muhtelif işletmelerin reklamlarını alabiliyorlar. Aynı biçimde işletmeler de kendi bünyesindeki taşıtlara araç giydirme yaptırarak reklamlarını yapabiliyor.

Araç giydirme uygulaması genellikle mega kentlerdeki yoğun bölgelerde olur, burada amaç çok rakamda bireye erişebilmektir. Potansiyel bölgelerde tanıtım ve reklam yapmak isteyen şirketler taksi; otobüs ya da belirli şahıslarla anlaşarak bu şahısların araçlarına kendi reklamlarını giydirirler; ve bunun için ilgili servislerde çok pratik bir şekilde araç giydirme yapılabilir.

Araç giydirmede kullanılan genel malzeme yapışkanlı PVC kast folyodur; bu malzeme çok ince ve elastik olduğu için rahatça taşıtın istenilen tüm bölgelerine giydirilebiliyor. Bu işlerin sıkıntısız bir biçimde yapılabilmesi için deneyimli ve bu işi yapan yerlerin dikkatle seçilmesi gerekir. Otobüs, taksi ya da minibüs gibi vasıtaların istenen bölgelerine veya tamamına dış cephe olarak giydirme operasyonu yapılabiliyor. Bu yolla çok sayıda birey ve müessese hasılat sağlamaktadır.

Kazanç sağlamak isteyen firmalar genellikle reklam veren şirketlerle anlaşmaktadır. Giydirme işleminde dikkat edilmesi gereken husus folyonun tam olarak işlenmesidir; bir açıklık ya da pay bırakılırsa çok kısa sürede deforme oluşacaktır. Bu nedenle araç giydirmeyi kesinlikle profesyonel yerlere yaptırmanız gerekir. Araç giydirme ve benzeri tanıtım işleriniz için Pius Ajans’a gelerek reklam talebinde bulunabilirsiniz.

Araç Giydirme Nasıl Yapılır?

Araba kaplama harekâtı profesyonel bir takım tarafından yapılmalıdır. Aksi halde yanlış yapılacak kurulum, ek yerlerinin birbirlerini yakalamamasına, hava kabarcıklarının oluşmasına ve yapıştıran cast folyonun kısa zamanda kalkmasına neden olacaktır. Araç giydirme harekâtına öncelikle taşıtın üstünden başlanmalıdır ve alta doğru yapıştırılarak gelinmelidir. Kast folyoyu esnetmeden bu harekât yapılmalıdır aksi halde yapıştıracağınız ikinci parça fotoğrafın devamı birbirini yakalamayacaktır. Komple yapıştırma harekâtı bittikten sonra sırçalara one way vision denilen delikli malzeme yapıştırmaktadır. Bu malzemenin özelliği dışarıdan baktığında imaj basılan görsel gözükür, otomobilin içinden bakan ise dışarıyı net bir biçimde başka bir deyişle yapıştırmış bir sticker yokmuş gibi görür.

Araç Giydirmeden Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Kaplama yapacak taşıtın yüzeyinin pak olması; vasıta kaplamada kullanılacak Kast folyonun üzerindeki mürekkebin iyice kuruması, keçe ragle ile sıvama yapılması; hava kabarcıklarının patlatılması iğne ucu ile; vasıta kaplama kurulumu bittikten sonra içkiyle arınılması ve komple fön ile üzerinden geçilmesidir.

Araç Giydirmenin Reklam Üzerindeki Etkisi

Reklam sektörünce çok fazla rakamda reklam yapabileceğiniz mecralar bulunmaktadır. Televizyon, radyo, gazete, mecmua, tabela, billboard, vs. bu spektruma çok daha fazla misal ilave edebiliriz. Televizyon, radyo, gazete reklamları, hem zaman açısından hem de maliyet açısından ne yazık ki ki işletmeleri zorlamaktadır. Maliyeti ve reklamın niyete erişmesi açısından en ehemmiyetli reklam mecrasının ARAÇ KAPLAMA olduğunu düşünüyoruz.

//pius.com.tr/wp-content/uploads/2019/08/logo2.png