Günümüzde bir hayli sektörde rekabet süratle çoğalmaya devam ediyor. Bir Hayli değişik sektörde değişik şirketlerin öne geçme yarışı; aynı zamanda her anlamda farklılığı da koşul koşuyor. Bu değişikleşme lokanta ve cafelerde de devam etmektedir. Hangi malzeme ve teknik seçim ediliyor olursa olsun; iç mekânların tasarlanmasında elverişli açıdan doğru analiz etmelere gidilmesi son derece ehemmiyetlidir.  Aksi halde planlanan mekânlar estetik alkış yaratmanın ötesine geçemeyecektir. Bu sebeple projeye ait ön hazırlıklar yapılırken ilk olarak gereksinim programının belirlenmesi ve bu program üzerinden her bir mekân ve o mekânlara ait eylem alanları için doğru ergonomi kaidelerinin tanımlanması gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığında cafe dizayn projelerinde en temel alanlar yemek yeme ve bar kısımları olarak tasarımcıların karşısına çıkmaktadır. Yemek yeme alanları genellikle hareketli ya da sabit masalar biçiminde tertip edilebilmektedir. Bu masaların formu ve yerleştirilme şekli ise alanın büyüklüğüne ve mekân içerisinde yaratılmak istenen görsel tesire bağlı olarak değişir.

 

Cafe Dizaynında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Cafe dekorasyonunu yapacağınız cafenizin sizin karakter ve şahsiyetinizi yansıtacağını asla unutmamalısınız. Cafenizde oluşturacağınız ambiyans ve konsept sizin fikir ve düşüncelerinizi alıcıya aktaracak olan unsurlardır. Bu sebeple cafe tasarımı yapılmadan evvel tamamen sizi yansıtabilecek olan stili tanımlamanız gerekmektedir. Cafenizde vereceğiniz hizmet ve sunacağınız besin ve meşrubatların cinsi; göz önünde bulundurularak oluşturulacak olan cafe dizaynına karar vermek olasıdır.

Günümüzde bir hayli stile göre dizayn edilen cafeler her kitleden insanın gereksinimlerine yanıt verebilmektedir. Böylece özellikle günümüzde cafelere olan yoğun arza bağlı olarak sıradan, çağdaş, retro, vintage, pop arkası, bohemiyan, kavmi stil, şark modeli gibi çok değişik stile göre cafe dizaynı yapılmaktadır. Bunların yanında günümüzde en fazla seçim edilen cafeler arasında kitap cafeler de yer almaktadır. Cafe Dizayn hizmetimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için Dizayn Tasarım Hizmetimizi inceleyebilirsiniz.

Cafenizin dizaynında kullanılacak olan renkler ferah ve huzurlu bir atmosfer oluşturabilmek ismine büyük ehemmiyete sahiptir. Mekânın konumuna ve büyüklüğüne bakılarak dar alanlarda daha sarih renklere yer verilerek; mekân olduğundan daha büyük gösterilebileceği gibi aydınlık bir görüntü tutulabilmektedir.

 

Cafe Dizaynında Dikkat Çeken Aksesuarlar

Son zamanlarda etrafımızda çok değişik aksesuarlar kullanılarak planlanan cafeler görmekteyiz. Gizeme dışı tasarımlarıyla dikkat toplayan cafeler değişik bir havaya sahip oldukları için çok fazla alaka sürüklemektedir. Böylece hep aynı tasarımlar görmekten bunalan alıcılar değişik ve gizeme dışı mekânlarda bulunmaktan neşe almaktadır. Hayal eforunu zorlayan ve tamamen özgün olan bu cafe tasarımları insanlara kendini iyi sezdirmektedir.

Birbirinden değişik malzemeler kullanılarak dizayn edilen cafelerde; akla gelen tüm materyaller aksesuar olarak kullanılmaktadır. Misalin cafenizde kitap okumak isteyenler için hizmet vermek istiyorsanız; kitap biçiminde planlanan masa ve sandalyeler ve tavandan sarkan kitap biçimindeki aksesuarlar çok değişik bir atmosfer oluşmasına neden olacaktır. Ya da bazı tarım aletlerini cafenizin duvarlarında aksesuar olarak kullanarak kavmi bir cafe tasarımı yapabilirsiniz.

 

Müşteri Kitlesinin Cafe Dizaynına Etkisi

Cafe dizaynı yapılmadan evvel hangi alıcı kitlesine hizmet verileceğinin kararının verilmesi; alıcıların gereksinimlerini en hoş biçimde karşılamak ismine ehemmiyet talep eden bir mevzudur. Bu şekilde misalin cafenizin lokasyonu gereği daha çok talebelere hizmet veren bir şirketseniz; oluşturacağınız cafe dekorasyonu genç kesimin lüzum ve zevklerine yanıt verecek özelliklere sahip olmalıdır. Böylece cafenize gelen alıcılar kendini daha huzurlu ve neşeli sezecektir.

Her yaşa hizmet vermeyi hedefliyorsanız cafenizde kısımlar oluşturarak dekorasyona doğrultu vermeniz daha tesirli olacaktır.

//pius.com.tr/wp-content/uploads/2019/08/logo2.png